ПРЕПОРЪКИ ЗА ГОТВЕНЕТО
За супи най-често се използват гръбчето и крилцата, но може да се направи супа с всяка друга част. За да стане по-силен бульонът от пилешко, месото се залива със студена вода и се слагат зеленчуците. Кипва се и се отпенва, след това се добавят зърната черен пипер и другите подправки (в противен случай подправките се лепят по пяната, която се образува, и така заедно с нея отстраняваме и тях). Пилето обикновено се сварява за 30-40 минути и се посолява към края. Ако искаме пилешкият бульон да бъде с по-малко мазнина, трябва да се изчака да изстине напълно. Така мазнината се втърдява на повърхността и се отстранява с решетъчна лъжица. Когато се готвят ястия от националната кухня, пилешкото месо се подправя с чубрица, магданоз, дафинов лист, черен и червен пипер, целина. За специалитети от средиземноморската кухня подходящи са майорана, мащерка, риган, розмарин, босилек, шафран. За специалитети от Азия се използват соев сос, куркума, къри, кокосови стърготини, чесън, джинджи- фил. При готвене на яхнии пилето се овалва в брашно и се запържва до златисто, изважда се от мазнинатаи се слагат останалите продукти за ястието. Запърженото пиле се връща и се налива течност (бульон, вода или вино), която да е до половината на месото. Така се задушава на слаб огън под капак около 30 минути. Ако е необходимо, по време на готвене се долива още течност.
ПЕЧЕНЕ НА СКАРА СКАРАТА ОТКРАЙ ВРЕМЕ Е ЛЮБИМА НА БЪЛГАРИНА, като от векове на нея се приготвят риби, кебапчета, шишчета, карантия. Пилешкото е слабо застъпено, а приготвено по този начин е много апетитно. Ето защцо ви предлагаме няколко практични съвета за печене на скара и грил.
АКО СКАРАТА Е НА ДЪРВЕНИ ВЪГЛИЩА, най-подходящо е месото да се пече необезкостено и с кожата. Тогава обаче е особено важно печенето да е по-продължително -30 минути, а огънят не трябва да е много силен. По този начин месото се изпича равномерно и не прегаря отвън. Ето защо е необходимо отстрани да има друг огън, от който периодично да се взимат въглени, за да се поддържа равномерна температура. Ако се пекат ОБЕЗКОСТЕНИ ГЪРДИ ИЛИ БУТЧЕТА, огънят е по-силен и печенето трае между 8 и 10 минути от всяка страна. Ако се въздържате от консумация на животински мазнини, ДОБРЕ Е МЕСОТО ДА СЕ ПЕЧЕ БЕЗ КОЖАТА. Дори да я отстраните преди консумация, по време на печенето го- ляма част от мазнините вече са поети от месото.
ПРИ ПЕЧЕНЕ НА ГРИЛ ПИЛЕТО се намазва с масло или маргарин и малко преди да стане готово може да се намаже с мед, за да се получи хрупкава коричка.
НАЙ-ВКУСНОТО ПЕЧЕНО ПИЛЕШКО МЕСО НА ГРИЛ и на скара се получава, когато се маринова предварително. Маринатите са два вида: течни и сухи. Предлагаме три течни маринати, като посочените количества са за едно пиле. Продуктите за всички марината се смесват в купа и месото престоява минимум 2 часа.
БЪЛГАРСКА МАРИНАТА 150 мл бяло вино, 1 ч. л. чубрица, 1 ч. л. сол, 5 стрька ситно нарязан магганоз, 1/2 ч.л. червен пипер (може и лют), 1 ситно нарязана зелена чушка, 1 глава нарязан наситно лук, 6с. л. олио.
АЗИАТСКА МАРИНАТА 4 с.л. соев сос, 2 резена скълцан джинджифил (1/2 ч. л. сух), 6 с. л. олио, 1 ч. л. сусамово олио, 150 мл оризово вино (мускатово вино), 2 с.л. оризов оцет (ябълков) и 1 с. л. мед, 2 скилидки счукан чесън.
СРЕДИЗЕМНОМОРСКА МАРИНАТА Сок от 1 лимон, 1 к. ч. зехтин, 2 скилидки счукан чесън, 10-15 връхчета от розмарин (1 ч. л. сух), 1 ч. л. риган, 1 ч.л. мащерка, 150мл “Шардоне”, 1 ч. л. сол.
ХИМИЧЕН СЪСТАВ НА ПИЛЕШКОТО МЕСО
Вода 73,3 г/кг
Белтъчини 21,6 г/кг
Мазнини 3,9г/кг
Въглехидрати 0
Ккал 125/кг
Витамин В1, 0,10 мг/кг
Витамин В2, 0,16 мг/кг