Полезни съвети при здравословното хранене – темата, която ни кара едновременно да се замислим… и да погледнем със съжаление към последната баница. Но спокойно – здравословното хранене не означава скучно, безвкусно или строго меню, а по-скоро умни избори, които ти се отплащат с енергия, настроение и по-добро здраве!
Да се храниш здравословно не означава да ядеш само салата и да броиш бадемите. Напротив – означава да се наслаждаваш на храната, като същевременно уважаваш тялото си. Ето няколко лесни, ежедневни и напълно човешки съвета, които можеш да следваш без стрес.
1. Не гладувай – балансирай
Здравословното хранене не е диета. Това е начин на живот. Не е нужно да броиш всяка калория – важно е да балансираш порциите си с добри източници на въглехидрати, протеини и полезни мазнини. Яж, за да се чувстваш добре – не за да се наказваш.
2. Зеленчуци – по-често, по-разнообразни
Не е нужно да ядеш само броколи (освен ако не си влюбен в тях). Заложи на цветност и сезонност – зеленчуците не само носят витамини, но и правят всяка чиния по-красива и вкусна. Цел: поне 2 вида зеленчук на ден. (Картофът не винаги се брои! )
3. Пий вода, не я забравяй
Често сме гладни, когато всъщност сме… жадни. Водата регулира храносмилането, метаболизма и концентрацията. Започвай деня с чаша вода и дръж бутилка до теб – не само за Instagram постове.
4. Избягвай преработените храни (или ги ограничи)
Не е нужно да изхвърлиш всичко пакетирано от шкафа, но – ако даден продукт има списък с 18 съставки, от които 12 звучат като имена на роботи, най-вероятно не е особено полезен.
5. Захарта – мъничко, не драстично
Не става дума за забрана, а за мярка. Намали сладките напитки, избирай натурални десерти или плодове. Кубче шоколад е удоволствие. Цял шоколад е моментна радост и после… угризения.
6. Готви у дома, когато можеш
Домашната храна ти дава пълен контрол върху продуктите и количествата. А и… знаеш кой си е мил ръцете. Здравословното започва в собствената ти кухня, с простички рецепти и свежи продукти.
7. Слушай тялото си
То говори – ако не си гладен, не яж. Ако си сит, спри. Ако ти се яде шоколад – може би ти липсва магнезий (или просто си човек). Не забравяй, че интуитивното хранене е част от здравословното хранене.
8. Движи се – но не като наказание за това, което си ял
Движението е част от здравословния живот – дори и разходката около блока брои. Не тренирай, защото си изял нещо “вредно”, а защото тялото ти иска движение. Мозъкът ти ще благодари, настроението – също.
9. Не се лишавай – наслаждавай се разумно
Позволи си любими храни, но ги комбинирай умно. Пица с голяма салата? Чудесен баланс! Палачинки със сезонни плодове? Защо не! Нищо не е забранено – всичко е въпрос на мярка.
10. Започни постепенно
Не се опитвай да промениш всичко за 1 ден – замени една закуска с по-питателна, намали една газирана напитка, добави шепа ядки вместо чипс. Малките крачки водят до трайни резултати.